LIFESTYLE
Comments 3

robię to co chcę

Burza rudych loków i niepokorność bijąca z oczu, blond włosy i spokój spojrzenia czy proste włosy i skromność. Każda lalka to historia, dlatego stwierdzenie, że dzieci wybierają swoje idolki kierując się tylko wyglądem zdecydowanie będzie dla nich krzywdzące. Patrząc na wybory moich córek widzę, z kim się utożsamiają i które cechy bohaterek są im najbliższe. Za nic mają utarte schematy i stereotypy, księżniczki w ich oczach nie są idealne i za to je kochają.

Bajki, te przemyślane, sprawnie wnikające w dziecięcy świat, potrafią być doskonałym wsparciem dla rodziców w wychowywaniu. Posługiwanie się trafną metaforą, sięgnięcie po własne doświadczenia i ubranie ich w przystępną dla dziecka formę nie zawsze jest tak proste jakbyśmy tego chcieli. Ale problematyczne zagadnienia mogą mieć iście bajkowe wytłumaczenie.  

 

IMG_9760

Pocahontas, egzotyczna bohaterka, której historia niesie naukę o tolerancji i różnicach, których odkrywanie może być wspaniałą przygodą, jeśli kierujesz się dobrymi intencjami. Piękna i Bestia to bajka, po którą sięgnęłam, aby wytłumaczyć jak bardzo mylące może być ocenianie innych po wyglądzie. Sama Bella również jest piękna nie tylko dlatego, że urzeka urodą.

Bajki Disney’a to edukacyjny przebłysk popkulturowej papki. Tu bohaterami dla dzieci są postaci, które reprezentują sobą pozytywny wizerunek świata i pomagają kształtować rodzącą się osobowość. Dzieci odnajdują w nich podobne emocje, uczą się odróżniać dobro od zła.

Czy waleczność to typowa cecha księżniczki? Dzisiaj tak, jeśli dorastając czuje, że ktoś próbuje kierować jej życiem. Merida kwestionuje to, co próbuje jej się narzucić. Wymyka się tradycjom i regułom, bo ciekawość świata i poczucie niezależności biorą górę. Czy nie takiego paradoksu oczekujemy od dzieci? Uczymy zasad i egzekwujemy je, ale źródłem prawdziwej radości dla rodziców są przejawy samostanowienia.

Dziewczynki nie wybierają sobie tylko najpiękniejszych lalek, ale te, które polubiły i z którymi choć trochę, w dziecięcy sposób mogą się identyfikować i poznawać same siebie.
Okazuje się też, że pod tą lukrowaną powłoką jaką serwują nam bajki kryją się wartości, którymi chcielibyśmy aby nasze dzieci kierowały się w życiu.


3 Comments

  1. Wszystko fajnie. Ze niezaleznosc, ze kwestionowanie narzuconych regul, ze ciekawosc swiata, a potem zagladam na strone producenta, a tam podzial zabawek wedlug plci. No i czar prysl.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s