about

If you have discovered  Porridge With Milk, it means that you search for unique and beautiful things. And, just like me, you do not like mediocrity. 

I am a mother of three special girls: Zoja (born on 26.05.2009), Bianka (born on 09.12.2010) and Gaja (born on 24.04.2013). They are my greatest inspiration and love. It’s difficult to describe them here in a concisely manner. Therefore, I hope you get to know them better by visiting my blog.

Porridge With Milk is a blog about our life, in which I share with my admiration to fashion, design, unique objects and ideas. The clothes, books, toys are here carefully selected and remind pieces of art. They might facilitate parents’ life and, most of all, help them to create the colorful world of childhood.

Porridge With Milk is a collection of my experiences and practical advices. My passion, inspiration and everyday life are here enriched by my photographs and texts.

M.

Jeśli trafiliście na Kaszkę z Mlekiem to znak, że poszukujecie rzeczy ładnych, wyjątkowych i tak jak ja nie godzicie się na bylejakość.

Jestem mamą trzech niezwykłych dziewczynek: Zoi (26.05.2009), Bianki (09.12.2010) i Gai (24.04.2013). Są moją inspiracją i największą miłością. Pisząc o swoich dzieciach ciężko posłużyć się streszczeniem, dlatego mam nadzieję, że poznacie Je bliżej odwiedzając blog.

Kaszka z mlekiem to wycinki z naszego życia, w których dzielę się zamiłowaniem do mody, designu, unikatowych przedmiotów i pomysłów, które w swojej prostocie nie tylko ułatwią rodzicom życie, ale przede wszystkim stworzą barwny, dziecięcy świat.
Dotyczy to zarówno ubrań, wyjątkowych książek, które tak starannie wybieramy oraz zabawek, coraz częściej przypominających małe dzieła sztuki.

To zbiór moich doświadczeń oraz praktycznych wskazówek. Wszystko co znam i lubię, co mnie inspiruje i stanowi część naszej codzienności – opatrzone autorskimi zdjęciami i tekstami.

M.

Wszystkie zdjęcia dzieci są moją własnością, zabraniam ich kopiowania, edycji i rozpowszechniania.

Kaszka w DD TVN

Kaszka w DD TVN „Projekt Mama” Doroty Gardias

Kaszka w kampanii dla ZARA Brothers&Sisters (Pinterest_ZARA official)

Milk Magazine – fotografie mojego autorstwa: 12, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14